به صورت رایگان ثبت نام کنید! دانلود کنید، سوال کنید، پاسخ بگیرید، بحث کنید و مطالب و نظرات تخصصی خود را با سایر مهندسان عمران در کل کشور به اشتراک بگذارید.

ارسال پاسخ ارسال موضوع 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
عایق صوتی حرارتی
نویسنده پیام
paramisco آفلاین
کاربر فعال
***
ارسال‌ها: 12
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۴
محل سکونت:
تشکرها: 0
تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #1
عایق صوتی حرارتی

پشم سنگ یک عایق صوتی-حرارتی با الیاف معدنی میباشد. ماده اولیه ی عایق پشم سنگ، بازالت است که از گروه سنگ های آذرین می باشد و بازمانده فعالیت های آتشفشانی است. برای تولید پشم سنگ، بازالت را در دمای 1500 درجه سانتیگراد ذوب می کنند و با استفاده از روشهای خاص آن را به الیافی بسیار ریز با قطر میکرونی تبدیل می کند. 97% کل محصول پشم سنگ را این الیاف تشکیل می دهد، 3% باقی مانده رزین و روغن های مورد نیاز برای فرم دهی الیاف متناسب با نوع محصول مورد نیاز می باشد.
محدوده تحمل دمایی پشم سنگ از 30- تا 750 درجه سانتیگراد می باشد و ضریب انتقال حرارت آن بسیار پایین می باشد که این ویژگی باعث شده که نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد. پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی بسیار عالی می باشد عایق صوتی خوبی است. قدرت عایقی پشم سنگ 33 برابر دیوار بتنی و 22 برابر دیوار آجری است.

در کشورهای پیشرفته بیشترین مصرف انرژی مربوط به بخش صنعت می باشد اما در کشور ما بیشترین مقدار انرژی در منازل و بخش اداری مصرف می شود. این امرنه تنهاباعث اتلاف بخش زیادی ازسرمایه ملی کشور می شود بلکه باعث ایجاد آلودگی های زیادی درمحیط نیزمی شود که اثرات این آلودگی ها به صورت ضایعات زیست محیطی ویا کاهش سطح سلامت جامعه نمایان می شود.
از عایق پشم سنگ در صنعت ساختمان سازی، صنایع پتروشیمی و پالایشگاه، کوره ها، اجاق ها، کانال های هوا، دیگ های بخار، دودکش ها و همچنین به منظور عایق کاری صوتی استفاده می شود.
پشم سنگ محصولات متنوعی دارد که شامل پشم سنگ فله ای (پشم سنگ خام که بصورت تزریق در محل استفاده می شود)، پشم سنگ لحافی، پتویی، تخته ای و لوله می شود. این محصولات پشم سنگ با پوشش خارجی یا بدون پوشش تولید می شوند.
عایق های پشم سنگ یا پشم معدنی نزدیک به 44% کل عایق های بکار رفته در صنایع مختلف و ساختمان ها را شامل می شوند.


ویژگیهای پشم سنگ:

ویژگیهای شیمیایی و فیزیکی پشم سنگ علت مهم استفاده از آن است. در زیر به این ویژگیها اشاره شده است:
- ضد حریق بودن پشم سنگ:
فیبرهای پشم سنگ اشتعال ناپذیرند و نقطه ذوب آن ها بیش از 1800 درجه سانتیگراد است. به همین دلیل این عایق مانع از گسترش آتش می شود و به عنوان عایق ضد حریق شناخته شده است. این یکی از مهم ترین ویژگی های عایق پشم سنگ می باشد که باعث شده در اکثر از کشورها تخفیف های ویژه ای برای بیمه ساختمان های که با پشم سنگ عایق کاری شده اند در نظر گرفته شود.

- مقاومت حرارتی بالا آن:
ترکیبات پشم سنگ از نوع بازالتیک با اکسیدهای دیرگداز است که باعث پایداری این عایق حرارتی در دماهای بالا شده است. این ویژگی عایق پشم سنگ باعث شده که از آن در عایقکاری لوله و تاسیسات صنعتی، عایق کاری کشتی، خانه های سیار، تجهیرات پخت وپز خانگی و ... استفاده شود.

- ضریب انتقال حرارت هدایتی پایین پشم سنگ:
یکی از مهمترین ویژگی یک عایق خوب پایین بودن ضریب انتقال حرارت هدایتی آن است. عایق پشم سنگ به دلیل داشتن ضریب انتقال حرارت هدایتی بسیار پایین حتی با ضخامت کم نیز عایق خوبی در برابر انتقال حرارت می باشد.

- محدوده دمایی کارکرد پشم سنگ:
محدوده دمایی کارکرد عایق پشم سنگ بین 250- تا 800 درجه سانتیگراد می باشد، که این محدوده بستگی به نوع عایق پشم سنگ دارد.

- عایق صوتی:
عایق پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی بسیار خوبی می باشد عایق صوتی نیز است. پشم سنگ بازده جذب صوت بالایی دارد و به عنوان عایق صوتی نیز استفاده می گردد. جذب صوت به ضخامت عایق بکار رفته وابسته است به همین دلیل در فرکانس های کم با افزایش ضخامت، ضریب جذب عایق پشم سنگ افزایش می یابد.

- ویژگیهای بیولوژیکی پشم سنگ:
عایق پشم سنگ از نظر بیولوژیکی بی اثر است بنابراین محیط رشد مناسبی برای باکتری ها، کپک ها، قارچ ها و حشرات نمی باشد.

- سازگاری با محیط:
عایق پشم سنگ با مواد واکنش نمی دهد و باعث خوردگی فلزات نمی شود، بنابراین زمانی که در تماس با دیگر اجزاء ساختمان قرار می گیرد مشکلی به وجود نمی آورد. فرایند تولید عایق پشم سنگ به گونه ای است که هیچ گونه گاز خورنده ای تولید نمی کند. پشم سنگ بی ضررترین عایقی است که تا کنون ساخته شده است و با محیط زیست سازگاری است.

- بی ضرر بودن پشم سنگ برای پوست:
پشم سنگ بر خلاف دیگر عایق ها به پوست آسیب نمی رساند و باعث سوزش نمی شود. وزن آن سبک است و حمل اش آسان می باشد. کار کردن با پشم سنگ آسان است و می توان آن را به هر شکل و اندازه ای برش داد.

- ارزان بودن پشم سنگ:
عایق پشم سنگ نسبت به عایق های پلیمری و ارگانیک بسیار ارزان تر است.

منبع: http://paramisrockwool.com

۱۰ فروردین ۱۳۹۴ ۱۱:۱۴ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر پاسخ به این ارسال همراه با نقل قول
paramisco آفلاین
کاربر فعال
***
ارسال‌ها: 12
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۴
محل سکونت:
تشکرها: 0
تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #2
انواع عایق های صوتی حرارتی پشم سنگ

1- ایزوترم (پشم سنگ خام فله ای)

2- ایزوبلانکت (پشم سنگ لحافی دوخته شده - عایق های پتوئی پشم سنگ با دو طرف تور سیمی- عایق های پتوئی پشم سنگ با یک طرف تور سیمی)

3- فنوپانل (عایق پشم سنگ تخته ای فشرده - عایق تخته ای (پانل) با یک طرف کاغذ کرافت - عایق تخته ای (پانل) با دو طرف کاغذ کرافت- عایق تخته ای (پانل) با یک طرف کاغذ آلومینیوم مسطح)

4- ایزوپایپ (عایق پشم سنگ لوله ای)

5- فنوفلت (عایق پشم سنگ لحافی رزین دار- فنوفلت با یک طرف کاغذ کرافت و یک طرف تور سیمی- فنوفلت با یک طرف کاغذ آلومینیوم و دو طرف تور سیمی- فنوفلت با یک طرف کاغذ آلومینیوم و یک طرف تور سیمی - فنوفلت با یک طرف کاغذ آلومینیوم - فنوفلت با دو طرف کاغذ کرافت - فنوفلت با یک طرف کاغذ کرافت - فنوفلت بدون روکش)

۲۶ فروردین ۱۳۹۴ ۰۴:۱۲ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر پاسخ به این ارسال همراه با نقل قول
paramisco آفلاین
کاربر فعال
***
ارسال‌ها: 12
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۴
محل سکونت:
تشکرها: 0
تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #3
عایق کاری موتورخانه با پشم سنگ

عایق حرارتی مناسب برای عایق کاری موتورخانه ها به محلی که عایق کاری می شود بستگی دارد. برای انتخاب بهترین عایق برای موتورخانه ها، متخصصان در زمینه عایق کاری و پیمانکاران می توانند به شما کمک کنند، اما در بیشتر مکان ها می توان از عایق حرارتی صوتی پشم سنگ استفاده کرد.
برای اینکه بتوانید خودتان موتورخانه ی منازلتان را عایق کاری کنید باید از موارد زیر آگاهی داشته باشید:
- شناخت مخازن و مکان هایی که باید عایق کاری شوند.
- تخمین میزان عایق مورد نیاز برای عایق کاری
- آشنایی با آموزش های اولیه عایق کاری 
- عدم تغییر در ساختار موتورخانه
- وجود فضای مناسب برای عایق کاری سطوح
- استفاده از موانع بخار و تهویه مناسب عایق کاری

راهنمای عایق کاری مخازن موتورخانه ها


راهنمای عایق کاری مخازن موتورخانه ها توسط انجمن تولید کنندگان عایق آمریکای شمالی (NAIMA) تهیه شده است و برای عایق کاری سیستم های لوله کشی موتورخانه سرد در سیستم های مکانیکی بوسیله محبوس کردن بخار با استفاده از عایق های معدنی لوله ای (مانند عایق پشم سنگ لوله ای) می باشد.
عایق هایی که در این راهنما پیشنهاد شده اند برای عایق کاری سیستم های سرد (لوله های آب سرد) که دمای عملیاتی آن ها 0 تا 15 درجه سانتیگراد است (33 تا 60 درجه فارنهایت) و در کاربردهای تجاری ساختمان کار می کنند، مناسب می باشد. 
اگر این عایق ها به درستی نصب شوند سیستم محبوس سازی بخار عایق های پشم معدنی باعث کنترل شکل گیری کنداس می شوند و این باعث می شود که سیستم خنک کاری با بالاترین بازده کار کند و میزان مصرف انرژی را کاهش می دهد و بهینه می کند.

عایق های لوله ای پشم های معدنی


عایق های لوله ای معدنی مانند عایق پشم سنگ لوله ای، پشم شیشه لوله ای و یا پشم سرباره لوله ای در اندازه های لوله های استاندارد تولید می شوند و با استفاده از بست هایی به لوله متصل می شوند و یا با استفاده از ژاکت هایی که برای جلوگیری از انتشار بخار تدارک دیده شده اند، پوشش داده می شوند.

سیستم های جلوگیری از نشتی بخار


تمام سرویس های ژاکتی (ASJ) از کمپوزیت ورقه ورقه از چندین لایه که معمولا شامل فویل، کاغذ، فیلم و تقویت کننده است که در ASTM C547 برای پشم سنگ در دماهای پایین آمده لیست شده اند. این ژاکت ها از عایق محافظت می کنند و یک سیستم جلوگیری از انتشار بخار فراهم می کند که باعث محافظت از عایق حرارتی اطراف لوله می شوند. ماکزیمم میزان نشت در استاندار ژاکت ASJ برابر 0.02 است.

۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۷:۲۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر پاسخ به این ارسال همراه با نقل قول
paramisco آفلاین
کاربر فعال
***
ارسال‌ها: 12
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۴
محل سکونت:
تشکرها: 0
تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #4
عایق کاری سردخانه با پشم سنگ

در هلند، شرکت Javeko اقدام به ساخت یک سردخانه برای بخش غذایی کرده است. کاربرد این سردخانه در محدوده ی اتاق های پیش ساخته تا سردخانه های بزرگ صنعتی است. شرکت سازنده برای ایزوله کردن این سردخانه می توانست از مواد مختلفی استفاده کند برای مثال می توانست از عایق های پلی پورتان و یا عایق پلی ایزوسیونورات استفاده کند اما چون درخواست شده بودن که این سردخانه ها در مقابل حریق مقاوم باشند از عایق تخته ای پشم سنگ به منظور ایزوله کردن استفاده شده است.
برای محصولات تازه تولید شده که در فروش مهم هستند یک سردخانه سلولی طراحی شده است تا مواد را در دمای پایین (تا 0 درجه سلسیوس) خنک نگهدارد و دمای فریزر نیز تا 28- درجه سلسیوس می باشد. ظرفیت این سردخانه تا 900 تن مواد غذایی است و هر اتاق ULO پس از ساخته شدن بوسیله ی فشار هوا آزمایش شده است تا نشت هوا وجود نداشته باشد.
ساخت این سردخانه ها طبق استاندارهای موجود انجام شده است و اطمینان لازم برای مصرف کننده ها وجود دارد تا با آسودگی خیال از آن ها استفاده کنند.دوستدار محیط زیست بودن سردخانه


طراحان این پروژه سعی کردن که از موادی در طراحی استفاده کنند که پروژه ی آنها دوستدار محیط زیست باشد. بنابراین طراحان و سازندگان این سردخانه در ایزوله کردن آن از عایق پشم سنگ استفاده کردند. در واقع استفاده ازپشم سنگ به دلیل دوستدار محیط زیست بودن در ساخت این سردخانه اجتناب ناپذیر بوده است. عایق پشم سنگ، یک عایق حرارتی پایدار است و طول عمر آن برابر با طول عمر سردخانه می باشد، بنابراین نیاز به تعویض آن وجود ندارد که این خود به محیط زیست کمک فراوانی می کند. از طرف دیگر این عایق، ضد حریق است و در هنگام آتش سوزی هیچ سمی و یا دودی که باعث خفگی شود تولید نمی شود و باعث آلودگی هوا نیز نمی گردد. از دیگر ویژگی هایپشم سنگ این است که در ساخت آن از مواد سمی مانند آزبست استفاده نشده است (آزبست یک ماده سمی می باشد که در تولید بعضی از عایق های حرارتی از آن استفاده می شود).
عامل خنک کننده مرکزی که در استفاده شده است پروپان می باشد. پروپان زیست دوست است و دارای بهره وری انرژی می باشد. پروپان اثر گلخانه ای ندارد و مصرف انرژی مناسبی دارد.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۵۷ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر پاسخ به این ارسال همراه با نقل قول
paramisco آفلاین
کاربر فعال
***
ارسال‌ها: 12
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۴
محل سکونت:
تشکرها: 0
تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #5
عایق استفاده شده در مرکز تجاری چینی-عربی

مرکز کنفرانس بین المللی Ningxia یک مرکز تجاری-اقتصادی عربی-چینی در Yinchuan در شمال چین با مساحت 700 هزار فوت مربع می باشد و یکی از بزرگترین مراکز تجاری در شمال چین است. معماران این بنا در طراحی آن از بناهای باستانی چینی و طرح های اسلامی بسیار زیبا الهام گرفته اند و سعی کردند المان های برگرفته شده از این دو فرهنگ را با هم هماهنگ کنند.    

هم مالکان این مرکز تجاری و هم سازندگان آن استانداردهای بالایی را برای ساخت آن در نظر گرفته اند و چگونگی ساخت این مرکز تجاری برای آن ها اهمیت ویژه ای داشته است و در استفاده از مواد مورد نیاز برای ساخت آن سخت گیری های بسیاری داشته اند. برای همین آن ها از عایق پشم سنگ که یک ماده غیر قابل اشتعال است و به عنوان یک عایق حرارتی و عایق صوتی که عملکرد گرمایی و صوتی خوبی دارد و طول عمر زیادی دارد، برای عایق کاری ساختمانهای مختلف آن از جمله بیمارستان و مراکز کنفرانس استفاده شده است.

[تصویر: use-of-rockwool-332.jpg]

علاوه بر ضد حریق بودن پشم سنگ، استفاده از این عایق باعث می شود محیط درونی ساختمان ها، محیط آرامی باشد و عملکرد صوتی و بازدهی مناسبی داشته باشد. در واقع پشم سنگ 1 محصول می باشد که بطور همزمان 4 عملکرد دارد و در تمام طول عمر ساختمان این ویژگی های خود را حفظ می کند.
 
[تصویر: use-of-rockwool-333.jpg]
 

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۴:۳۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر پاسخ به این ارسال همراه با نقل قول
paramisco آفلاین
کاربر فعال
***
ارسال‌ها: 12
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۴
محل سکونت:
تشکرها: 0
تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #6
ویژگی های عایق حرارتی خوب

زمانی که مبحث عایق کاری ساختمان مطرح می شود، این سوال نیز مطرح می شود که چه نوع عایق حرارتی برای عایق کاری ساختمان مناسب تر است. برای اینکه بتوان به این سوال پاسخ داد خواصی که تعیین کننده ی کیفیت عایق حرارتی هستند را باید به خوبی بشناسیم. در اینجا سعی شده است که خواص شیمیایی و مکانیکی مورد نیاز برای یک عایق حرارتی مناسب بیان شود. البته بعضی از این خواص در زمانی اهمیت پیدا می کنند که عایق در مکان و شرایط خاص مورد استفاده قرار گیرد:

دمای کارکرد عایق حرارتی: بسته به سطح تجهیزی (مکانی) که قرار است عایق کاری حرارتی شود، عایق های حرارتی به سه دسته تقسیم می شوند.
○ عایق حرارتی گرم، دمای کارکرد بین 25- درجه سانتیگراد تا 850
○ عایق حرارتی سرد، دمای کارکرد 100- تا 100 درجه سانتیگراد
○ و عایق حرارتی دمای بسیار بالا، نسوزضریب انتقال حرارت عایق: هر چقدر که این عدد کمتر باشد نشان دهنده ی عملکرد بهتر و راندمان حرارتی بالاتر عایق حرارتی است. 
عایق صوتی بودن همزمان آن: استفاده از عایق های حرارتی که همزمان عایق صوتی نیز باشد در بعضی از مکان ها مانند خانه ها، بیمارستان ها، سینماها، سالن های کنفرانس اهمیت ویژه ای دارد و از نظر اقتصادی نیز به صرفه است.
- مقاومت آن در برابر آتش سوزی و ضد حریق بودنش
- استحکام عایق حرارتی در برابر فشار: عایق حرارتی باید تحمل فشاری که در زمان حمل و یا در زمان نصب به آن وارد می شود، را داشته باشد.
چگالی و ضخامت عایق : در بعضی از اصول طراحی مانند تعیین وزن لوله تاثیر می گذارد.
خاصیت اسیدیته و قلیائیت عایق حرارتی: این ویژگی زمانی اهمیت دارد که عایق حرارتی در معرض رطوبت باشد.
خاصیت موئینگی عایق حرارتی: این ویژگی برای عایق هایی که در معرض مایعات قرار دارند، دارای اهمیت می باشد.
ضریب تحمل فشار: زمانی که عایق در مکانی نصب شود که تحت فشارهای غیر نرمال قرار می گیرد، این ضریب مهم است.
- مقاومت به خوردگی و عدم واکنش با مصالح و تجیهزاتی که عایق حرارتی بر روی آن نصب می شود.
- ضریب نفوذ رطوبت به درون عایق
- عمر مفید عایق حرارتی و قابلیت تعویض پذیری آن
- مقاومت عایق در برابر نور خورشید و مقاومت به تجزیه شدن
- سمی نبودن و عدم ایجاد مشکلات زیست محیطی
- مقاومت در برابر رشد قارچ ها و باکتری ها
- در دسترس بودن
- قیمت مناسب
- حمل و نقل و نصب آسان

۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ۰۷:۱۲ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر پاسخ به این ارسال همراه با نقل قول
paramisco آفلاین
کاربر فعال
***
ارسال‌ها: 12
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۴
محل سکونت:
تشکرها: 0
تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #7
نمای فلزی با هسته پشم سنگ

در طراحی نمای یک مجتمع 35 واحدی در شهر بیلبائو در اسپانیا، از نماهای فلزی با هسته پشم سنگ استفاده شده است. استفاده از این نماها باعث افزایش دوام، زیبایی و راحتی مورد نیاز برای این مجتمع مسکونی شده است. این مجتمع مسکونی تنها چند دقیقه از میدان تاریخی، نزدیک کلیسای بگونا و مرکز شهر فاصله دارد.
این نوع نما از پشم سنگ تخته ای با روکش فلزی تشکیل می شوند و دارای ویژگی های منحصر به فرد پشم سنگ می باشد. استفاده از این نماهای فلزی بسیار آسان است، از نظر معماری زیبا می باشند و به دلیل استفاده کردن از عایق حرارتی صوتی پشم سنگ در هسته آن، باعث بهبود عملکرد حرارتی ساختمان و کاهش مصرف سوخت و همچنین کاهش ورود و خروج صدا به مجتمع مسکونی و عایق صوتی شدن آن می شود.
در واقع پشم سنگ یک عایق حرارتی می باشد که 4 ویژگی دیگر نیز دارد:
1- مقاوم در برابر آتش (ضد حریق)
2- عایق صوتی بودن
3- طول عمر بالا
4- مقاومت بالا، همچنین مواد پشم سنگ 100% قابل بازیافت هستند و این از نظر زیست محیطی اهمیت ویژه ای دارد.

می توان نمای فلزی که بر روی پشم سنگ قرار می گیرد را در رنگ و طرح های متنوعی رنگ آمیزی کرد و این به معمار این امکان را می دهد که نمای ساختمان را به سبک دلخواهش طراحی کند.


این نماها علاوه بر اینکه مقاوم به رطوبت هستند باعث می شوند حدود 25-30% در مصرف انرژی گرمایی ساختمان صرفه جویی شود.
در کنار پوشش فلزی، استفاده از روکش های چوبی باعث شده درخشندگی طبیعی چوب نیز در نمای بیرونی این ساختمان خود نمایی کند که کار با آن ها به آسانی کار با چوب است. علاوه بر این نباید ویژگی های منحصر به فرد این نما به همراه پایداری بالا و مقاومت به آب نیز نادیده گرفته شود. این نکته نیز باید ذکر شود که این نوع نما دارای استاندارد اروپایی مقاومت به آتش کلاس A2- S1,d0 نیز می باشد.


امروزه مالکان و خریداران ساختمان ها نگران عایق کاری ساختمان ها هستند و می خواهند آپارتمان ها و ساختمان هایی داشته باشند که عایق کاری صوتی و حرارتی شده باشد و همچین ضد حریق باشد، استفاده از هسته پشم سنگ در این نماها همزمان تمام این خواسته ها را برآورده می کند.

۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۴۲ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر پاسخ به این ارسال همراه با نقل قول
paramisco آفلاین
کاربر فعال
***
ارسال‌ها: 12
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۴
محل سکونت:
تشکرها: 0
تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #8
کاشت گیاهان بر روی بام خانه به کمک عایق پشم سنگ

بام سبز، بامی است که بر روی آن پوشش گیاهی و محیط کشت قرار گرفته است. بام های سبز باعث ایجاد محیطی سرسبز می شنود که به حفظ شرایط اکولوژیکی محیط و به حفظ زیبایی های طبیعی آن کمک فراوانی می کنند، این بام ها باعث حفظ سلامت جسم و روح می شوند و دارای ارزش اقتصادی و معنوی می باشند. در زیر سعی شده است بعضی از مزایایی دیگر بام های سبز بیان شود:


- تصفیه هوا، کاهش دی اکسید کربن و کاهش آلودگی هوا
- کاهش بار گرمایش (به دلیل وجود توده ی گیاهی و لایه عایق حرارتی) و سرمایش (از طریق سرمایش تبخیری) ساختمان و در نتیجه کاهش مصرف انرژی
- کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهر و کاهش رطوبت هوا
- کاهش آلودگی صوتی و کاهش شدت صدا
- بالا بردن طول عمر بام (دو یا سه برابر) با محافظت از آن در برابر اشعه ی UV و صدمات آب و هوایی
- کاهش سیلاب
- افزایش محدوده زندگی و افزایش ارزش ساختمان

بام های سبز از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند که شامل پوشش گیاهی، محیط کشت و لایه زهکشی می باشند و بسته به نوع مصالح و روش اجرای آن ها، عملکرد حرارتی متفاوتی دارند.

[تصویر: 269b36e876e375e05083f78293992209_XL.jpg]


کاربرد پشم سنگ در بام سبز

ماده تشکیل دهنده پشم سنگ، سنگ های معدنی است و از آن برای عایق کای صوتی و حرارتی و همچنین به عنوان بستر کشت در فرایند کشت هیدروپونیک (کشت بدون خاک) استفاده می شود. ریشه گیاهانی که بر روی بام کاشته می شوند می توانند درون پشم سنگ نفوذ کننده و اصطکاک بین پشم سنگ و لایه قیری بام این امکان را فراهم می کند که در جا در محل نصب شود. پشم سنگ این توانایی را دارد که آب را درون خود نگهداری کند و در مدت طولانی تری آب برای گیاه فراهم باشد. پشم سنگ دانسیته پایین داری و استفاده از آن به جای خاک باعث سبک شدن سازه ی بام سبز می شود و یک جایگزین مناسب برای خاک است. پشم سنگ در طولانی مدت مواد مغذی را برای گیاه نگه نمی دارد بنابراین نیاز است که به گیاهان کود داده شود. 


قسمت های تشکیل دهنده ی بام سبز
- مواد ضد آب: مواد ضد آبی که در بام های سبز استفاده می شوند مانع از صدمه زدن آب به سقف ساختمان ها می شوند و در عوض پوشش گیاهی از ساختمان در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش و شرایط آب و هوایی محافظت می کند. البته پوشش خود بام قبل از نصب بام سبز باید وضعیت خوبی داشته باشد. استفاده از یک لایه قیر مانع از نشت آب می شود.
- تثبیت کننده ریشه: وجود تثبت کننده مانع از آسیب زدن ریشه به لایه آبندی می شود. علاوه بر این تثبیت کننده ریشه به لایه زهکشی نیز کمک می کند. این لایه ممکن از مواد شیمیایی ساخته شده باشد که برای گیاهان مسموم کننده باشد و یا از یک لایه نازک مس و یا یک لایه لاستیک مصنوعی که درز نداشته باشد. در سوئد از 2 الی 5 سانتیمتر خاک استفاده می کنند که در آن سدوم و یا خزه پرورش می دهند و دیگر نیازی به لایه تثبیت کننده ریشه ندارد چون سدوم ریشه ضعیفی دارد و خزه نیز ریشه ندارد. اگر ضخامت خاک بیشتر باشد در آن علف هرز رشد می کند. استفاده از حصیر لاستیکی برای حفاظت از لایه قیری این اجازه را می دهد که از لایه خاک ضخیم تر استفاده شود و علف هرز بر روی آن رشد نمی کند.
- لایه زهکشی: دلیل اصلی وجود لایه زهکشی جلوگیری از فرسایش است و در بام های هموار هم برای ایجاد گودال می باشد. عملکرد دیگر آن ها نگهداری و ذخیره آب می باشد. پوشش سدوم با شرایط خشک سازنده است و اگر در آب شناور شوند آسیب می بینند. لازم نیست حتما از یک لایه زهکشی استفاده شود، بلکه می توان از یک لایه خاک که به اندازه کافی زهکشی شده است و آب اضافی را از طریق آن زهکشی شود، استفاده کرد. موادی که در لایه زهکشی بکار می روند شامل مواد طبیعی، مواد بازیافتی و حصیرهای زهکشی مصنوعی هستند. ساده ترین موادی که برای زهکشی استفاده می شوند ریگ و سنگریزه می باشند که عملکرد خوبی دارند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند.


- لایه صافی و لایه جلوگیری از فرسایش: در بالای لایه زهکشی یک لایه ف_*ل_ن*__ر به شکل الیاف و برای تثبیت عملکرد زهکشی نصب می شود. استفاده از لایه جلوگیری از فرسایش به جهت شیب بام بستگی دارد و در مورد بام های صاف ممکن است این لایه کنده شود.

- مواد مقاوم در برابر آتش: از هر خاکی نمی توان به عنوان بستر کشت در بام های سبز استفاده کرد. خاک هایی که دارای زغال سنگ و یا موجودات ارگانیکی میکروبی هستند، قابلیت انقباض را کاهش می دهند و از نظر آتش سوزی خطرناک هستند. در عوض بسترهای کشتی مانند پشم سنگ به دلیل مقاومت بالایی که در برابر آتش دارند به عنوان یک عایق ضد حریق عمل می کند و مانع از گسترش آتش می شود.

- گونه گیاهی: از مهم ترین نکات در انتخاب گیاه سازگاری آن با اقلیم محلی است. از جمله گیاهان معروف که در بام های سبز استفاده می شوند، سدوم و تعداد کمی از گیاهان خانواده کراکسولاسیا است.  تعداد کمی از گونه های سدوم  مناسب  برای بام سبز وجود داردکه دارای  رنگ های مختلف  و الگوهای رشد  متفاوتند. در ترکیب  با خزه  رایج ترین  جمعیت  گیاهی  بکار  رفته  در بام های  گسترده  می باشند. در مناطقی از جهان که گیاه سدوم به طور طبیعی وجود ندارد باید از گونه های اقلیمی محلی استفاده کرد چرا استفاده از گیاهان خارجی به جای گیاهان بومی از نظر زیستی مجاز نمی باشد.

۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۰۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر پاسخ به این ارسال همراه با نقل قول
paramisco آفلاین
کاربر فعال
***
ارسال‌ها: 12
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۴
محل سکونت:
تشکرها: 0
تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #9
بررسی ایمنی عایق حرارتی در برابر آتش

یکی از سیستم های طبقه بندی عملکرد عایق های حرارتی در براب آتش، سیستم Euroclass می باشد. اکثر عایق های حرارتی تولید شده از الیاف پشم سنگ در سراسر جهان به عنوان Euroclass A1 طبقه بندی می شوند، بالاترین کلاس برای محصولات غیر قابل اشتعال که با آتش واکنش نمی دهند.
استاندارد Euroclass بطور مستقیم مربوط به خطرات مشاهده شده در مرجع آتش ( آتش سوزی در یک اتاق) می باشد. البته مدل سازی این آزمون در یک مقیاس بزرگتر توسط کمیته تست اروپا و در استاندارد ISO 9705 صورت می گیرد؛ که روش آزمون انتخاب شده برای بررسی عملکرد عایق ها در برابر آتش توسط بسیاری از شرکت های بیمه در جهان است.


[تصویر: rockwool-fire-barrier-347.jpg]

 
[تصویر: rockwool-fire-barrier-348.jpg]
این جدول نتایج حاصل از تست محصولاتی را نشان می دهد که توسط سیستم تست Euroclass مورد بررسی قرار گرفته اند. بعضی از محصولات تولیدی توسط شرکت ها ممکن است نتایج متفاوتی داشته باشند.
EPS: اکسپندد پلی استایرن
PIR: پلی ایزوسیانورات

اگر چه Euroclass اطلاعاتی در مورد شدت دود و قطرات حاصل از سوختن را فراهم می کند، اما این اطلاعات با استفاده از یک منبع آتش کوچک ( 31kW) فراهم می شوند و ساخت و ساز تست شده بصورت عمودی است، این دو شرایط باعث محدود شدن سودمندی داده ها می شود. رتبه بندی محصولات به طریقه نصب آن ها در زمان تست بستگی دارد.

ارزیابی سمی بودن دود حاصل از آتش سوزی عایق های حرارتی به عنوان یکی از معیارهای طبقه بندی در این سیستم اندازه گیری نبوده است.

۱۷ تير ۱۳۹۵ ۰۳:۴۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر پاسخ به این ارسال همراه با نقل قول
paramisco آفلاین
کاربر فعال
***
ارسال‌ها: 12
تاریخ عضویت: فروردین ۱۳۹۴
محل سکونت:
تشکرها: 0
تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #10
عایق بکار رفته در فرودگاه بین المللی Noi Bai در ویتنام

فرودگاه بین المللی Noi Bai بزرگترین فرودگاه در ویتنام است که به تازگی، در دسامبر 2014، یک ترمینال جدید به نام T2 در آن راه اندازی شده است. ساخت این ترمینال در سال 2011 و توسط وزارت حمل و نقل ویتنام و شرکت هواپیمایی شمال (NAC) شروع شد و اتمام آن به موقع و طبق برنامه صورت گرفته. این ترمینال ظرفیت جابجایی 10 میلیون مسافر را در یک سال دارد که می توان این مقدار را به بیش از 15 میلیون مسافر در سال افزایش داد.
در عایق کاری این ترمینال جدید فرودگاه بین المللی Noi Bai از عایق صوتی حرارتی پشم سنگ استفاده شده است. استفاده از پشم سنگ برای عایق کاری این ترمینال جدید نشان از ویژگی ها و عملکرد بالای عایق پشم سنگ دارد.
پشم سنگ همزمان یک عایق حرارتی و صوتی می باشد که دارای ایستایی بالایی (4 ساعت) در برابر آتش می باشد و به نوعی به عنوان ضد حریق عمل می کند. طول عمر آن برابر با طول عمر بنا است، حمل و نقل و نصب آن آسان می باشد و در تولید این عایق حرارتی صوتی از ماده ی که به سلامت افرادی آسیب بزند (مانند آزبست) استفاده نشده است.

پشم سنگ ضریب انتقال حرارت پایین دارد و ساختار منحصر به فرد ناهمسوی این عایق صوتی متراکم تر از عایق های سنتی است که بطور موثری باعث کاهش جریان هوا و انتقال صدا می شود. این عایق باعث بهبود جذب فرکانس های پایین صداهای نرمال و صداهای رندم می شود.

۱۸ تير ۱۳۹۵ ۰۲:۲۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر پاسخ به این ارسال همراه با نقل قول
ارسال پاسخ ارسال موضوع 


پرش به بخش:


کاربرانِ در حال بازدید از این موضوع: کاربر مهمان: 1 نفر